Češi jsou jinde / Les Tchèques sont ailleurs

3. června 2011 v 21:57 |  Žblepty
Čtu dalšího Kunderu a konečně jsem pochopila, proč se nevrátil a nikdy nevrátí do Čech. Narazila jsem taky na odstavec, který je děsivě melancholicko-krásný. Nejvíc mě straší, že je psán v minulém čase, že po něm Kundera píše "Češi už jsou jinde" a že mu vlastně musím dát za pravdu.
"Být připraven položit život za svou vlast: všechny národy znaly tu touhu po obětování. Nepřátelé Čechů ostatně také : Němci, Rusové. Ale to jsou velké národy. Jejich patriotismus je jiný: velebí se svou slávou, důležitostí, světovým posláním. Češi milovali svou vlast ne proto, že by byla slavná, ale protože byla neznámá. Ne protože by byla velká, ale protože byla nepatrná a neustále v nebezpečí. Jejich patriotismu, to byla nesmírná lítost pro jejich zem."
- KUNDERA, Milan. L'Ignorance. Francie : Gallimard, 2003. s. 132
Je lis un d'autre livre de Kundera a j'ai finalement compris pourquoi il n'est pas revenu et pourquoi il ne revenira jamais en Bohême. J'ai aussi tombé sur un paragraphe qu'est effrayant, mélancolique et beau. Mais ça me terrifie qu'il est écrit dans le passé, qu'après Kundera écrit "les Tchèques sont ailleurs" et que je dois être d'accord avec lui.

"Être prêt à donner sa vie pour son pays : toutes les nations ont connu cette tentation du sacrifice. Les adversaires des Tchèques, d'ailleurs, la connaissaint aussi : les Allemands, les Russes. Mais ce sont des grands peuples. Leur patriotisme est différent : ils sont exaltés par leur gloire, leur importance, leur mission universelle. Les Tchèques aimaient leur patrie non parce qu'elle était glorieuse mais parce qu'elle était inconnue; non parce qu'elle était grande mais parce qu'elle était petite et sans cesse en péril. Leur patriotisme, c'était un immense compassion pour leur pays."
- KUNDERA, Milan. L'Ignorance. France : Gallimard, 2003. p. 132
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 crazy pig crazy pig | Web | 4. června 2011 v 9:30 | Reagovat

Zajímavý úryvek! Taky bych si měla přečíst nějakého Kunderu...

a s těma rukama jsi mě pobavila :D:D

2 La Petite Kaya La Petite Kaya | Web | 4. června 2011 v 9:50 | Reagovat

[1]: Kunderu doporučuju! A s rukama to měla být poklona - ne vtip :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama