Listopad 2011


Je to tu nějaký zvadlý

26. listopadu 2011 v 20:26 | Kaya |  Žblepty

Za měsíc Vánoce a venku to neklesne pod nulu a listí se drží stromů zuby nehty. Dostávám se do mezinárodních konfliktů a s Francouzi na sebe nechápavě koukáme, co to ten jejich/náš národ má za zvyky. S ou-pírkami odpočítáváme dny, víkendy a týdny do vánočních prázdnin. A v Českém centru v Rue Bonaparte je výstava fotek Karla Steinera z Prahy - z malé ztracené Prahy.


Passage Verdeau, Jouffroy a Passage des Panoramas

22. listopadu 2011 v 22:55 | Kaya |  Paříž

Měla jsem v plánu navštívit pouze výstavu fotografa Andyho Julia v Le Cabinet des Curieux a skončilo to lepením se na výlohy, nepřetržitým cvakáním spouště, tvořením mapky a tímto článkem.Ať žije Haussmann a jeho pařížské bulváry, ale zaplať pánbůh za těch pár passáží, které tu v Paříži zbyly. Nejsou to totiž jen skvosty odhalující architekturu 19. století, ale i důkazem toho, že Francouzi se rádi obklopují krásnými věcmi, ať už to jsou knihy, obrazy a nábytek nebo vynikající jídlo zapité ještě lepším vínem a to vše vyváženo tomu odpovídající cenou.


Passage Verdeau, Jouffroy a Panoramas se nacházejí blízko Opéry de Paris Garnier, tedy ve čtvrti, kde se křižují davy businessmenů s kufříky, touristů s foťáky a pařížankami s taškami od těch nejdražších tvůrců haute-couture. Proto když náhodou zapadnete do jedné z těchto pasáží, budete si připadat jako v jiné době a nebude se vám chtít projít na druhý konec.Procházku začněte pasáží Verdeau, rájem pro knihomoly a sběratele starých tisků. Francouzské klasiky tu seženete za jedno euro kus.
A právě v těchto prostorách se nachází i Cabinet des Curieux, galerie o dvou pokojíčcích, ve kterých se chce padnou do křesla, zapálit doutník a hrát si na rodilého pařížana znalého bonvivánského života. Pokud je někdo z vás právě v Paříži nebo se do ní do 26. listopadu 2011 chystá, nenechte si výstavu s název Versailles Secret určitě ujít. Pokud se sem dostanete až později, nevadí. I tak bude stát tato galerie "pro zvědavce" za návštěvu, ať už bude vystavovat jakéholiv umělce. A snad vám ukáží i vycpané mládě krokodýla či ovčí embria.
Následující Passage Jouffroy bude rájem pro vaše malé ratolesti či svěřence. Nachází se tu totiž několik hračkářství s těmi nejvysněnějšími hračkami. Osobně jsem ve svých jednadvaceti letech ihned zatoužila po tom nejdokonalejším domečku pro panenky. Miniaturní jídla, plné skříňky oblečků, perfektně vybavená kuchyňka, lampičky s elektrickými zásuvkami - prostě zásah do srdce každé malé hospodyňky. Dětem nekažte radost a vězměte je i do Musée Grévin, pařížského dvojčete muzea Madame Tussaud v Londýně. A nakonec jim zacpěte pusy v kavárně Le Valentin, jehož čokolády a dorty jsou i přes výlohu opravdu lákavé.

Okouzlující procházku zakončete v Passage des Panoramas, rájem filatelistů, kde budete mít problém si vybrat ve velkém množství restaurací. A pokud byste se opravdu nedokázali rozhodnout, snad vám pomůže skutečnost, že francouzský oběd (i večeře) má minimálně tři chody. Tak můžete předkrm, hlavní chod a dezert pozřít ve třech podnicích za sebou.Pro zobrazení mapky klikněte na odkaz Celý článek.


Ať žije svoboda!

17. listopadu 2011 v 22:56 | Kaya |  Žblepty

A rudá už nikdy víc!

Vánoce začínají v Au Printemps

17. listopadu 2011 v 22:50 | Kaya |  Paříž

Obchodní dům Printemps nedávno vytáhl ze sklepů stromky plasťáky, rozvěsil světýlka a pozval Kárla Lagerfeldů na křest vánoční sezóny 2011. Kliky se lesknou, oblečky bodygárdů jsou napnuté nabytou svalovou hmotou a u výloh se nemačkají už jen ženské se slinami u pusy nad novým Chanelem, ale odteď u nich postávají i děti, turisté a další čumilové. Letušky v těsných uniformách, polonahé baletky, Kárl šphající na Eiffelovu věž, to vše a další zázraky se právě teď vystavují v Au Printemps.
Centre Pompidou

16. listopadu 2011 v 21:31 | Kaya |  Paříž

Teplota nemilosrdně klesá k nule a mlha krade Eiffelovku. Na náladě ani moc nepřidá moderní umění v Centre Pompidou, po jehož dnešní návštěvě mě napadají pouze tři slova. Depka, depka a depka. Jeho pověst mu u mě zachraňuje jen pár pokladů a pěkný výhled na město.Royan

14. listopadu 2011 v 21:15 | Kaya |  Poitou-Charentes

Poslední fotky z regionu Poitou-Charentes, při jehož návštěvě jsem dokázala obědvat i večeřet pět chodů a neodcházet od stolu za střízliva. Francouzi jsou blázni a jejich zvyky vražedné.Těžký to život turisty (a těžší život průvodcův)

13. listopadu 2011 v 19:04 Paříž

Turista mívá problém se vším, co se minulo s jeho představami a tím, na co si průvodce již dávno zvykl.
Turista trpí jen pár dní a průvodce závidí turistovi jeho návrat domů.

Foto: Kaya jako průvodce, TK jako turista

Povedlo se

9. listopadu 2011 v 18:23 | Kaya |  Žblepty

Více později.