Bretaň

Tour de France

5. července 2011 v 21:09
Napršelo mi i do kapes a čekali jsme celou hodinu. Na místní Šamzelizé to ale vřelo, fandila tu celá Evropa! Týpci v trikotech jsou ale zatraceně rychlí, nekoukají se vlevo ani vpravo a projevují se jen mechanickým cvrlikáním řetězů. Foťák jsem stihla zmáčknout asi třikrát a peleton už byl v sousedním městě. Šťasnou cestu, kluci! Vué! Vazííí (Do toho) !!!

Tady vládne Lenin! / C'est Lénine qui régne ici!

3. července 2011 v 22:06
Stále mi neleze do hlavy, proč tu má Lenin jednu celou ulici a dokonce i náměstí, i když mi bylo několikrát vysvětleno, že Francouzi vidí komunismus jinak než Češi. Krev nesmejete, bobani!

Je ne peux pas toujours comprendre pourquoi une toute rue et même une place ont le nom de Lénine ici bien qu'on m'explique quelque fois que les Français comprennent le comunisme différemment que les Tchèques. Il est impossible laver le sang!

Právě si líně užívám posledních dnů svého francouzského separé...

27. června 2011 v 21:52
Povaluji se v posteli, neb venku je to velmi namáhavá existence, hltám literární klasiky (v češtině), nedočkavě se připravuji na výlet na Sever a na to, co bude doma. A pak tu jsou děti, nad kterými občas jen bezmocně krčím rameny.
Když si tak někdy virtuálně listuji českými novinami, chytá mě při zprávách o letních festivalech křeč do nohou, tik do oka a prázdno u srdce. Letos tedy toho Jirku Bartoškovic opět neuvidím a ani se nevyválím v hradeckém bahně. Ovšem při zprávě "Vypsaná Fixa zahraje na RFP akustický koncert" jsem zamáčla i tu slzu. A to několik.
Tak na to nemyslím (první červencový týden se budu fejsbuku vyhýbat jako francouzští Jižani Severu, jen abych nevěděla, kdo právě balí na Rokfor a kdo do Varů) a začínám fotit s Holgou. Vlastně ještě ani nevím, co umí, ale mám k ní už více než jen uživatelský vztah. Většina lidí se jí vysmívá a ukazuje si na její prý "obrovský a červený" tělo. A když dojde na slova "vždyť je to jen hračka", zacpávám jí objektiv, aby neslyšela.
Fotky jsem pořídila minulý víkend, během kterého jsem se několikrát začervenala při poklonách mé francouzštině a na oplátku naučila lichotníky několik českých, né-příliš-slušných slovíček. Projela jsem se nejlepším autem, co kdy jelo po francouzských silnicích, Renaultem 4GTL a koupala se ve francouzské pohostinosti. Merci encore une fois, Magali.
PS: Příští týden budou městem projíždět chlapíci v upnutých oblečcích a s čerstvě depilovanými lýtky. Ano, přijede k nám Tour de France!

P.-S.: Apprenez-vous le tchèque!

Narozeninové oslavy jsou příliš nebezpečné / Les Parties d'anniversaires sont trop dangereuses

22. června 2011 v 18:45
Pokud jste nečetli Mikulášovy patálie, těžko asi pochopíte, jak vypadá takový mejdan malých Francouzů. Osobně jsem zachycovala jen malé křičící šmouhy, několik bitek, spoustu slz, příhody o hovínkách a čůrání a to ticho, když "zvířata" konečně odešla. Navíc některé z jejich maminek nadchla má přítomnost natolik, že se rozhodly potrestat některou z evropanek nalákanou na "kultivovanou francouzskou kulturu" a udělat z ní opatrovatelku svých andělských dítek - au-pairky vyhýbejte se Lorient!

Si vous n'avez pas lu Le Petit Nicolas, vous ne pouvez pas comprendre comment une surboum des petits Français passe. Personnellement j'ai seulement remarqué des petites traînées criantes, quelques bagarres, beaucoup de larmes, des aventures aux cacas et au pipi et le silence quand "les animaux" sont finalement partis. Et plus quelques des mamans étaient tellement ravies de ma présence qu'elles se sont décidées punir certaines des Européenes attirées par la culture française cultivée et faire d'eux des gardiennes de leurs enfants d'anges - les filles au-pairs, évitez-vous Lorient!

7 let a další radosti / 7 ans et d'autres plaisirs

7. června 2011 v 22:03
Raphaël slaví 7. června 7. narozeniny a má (teda měl) úplně nejvíc nejlepší narozeninový dort. Když jsem se ho dnes ptala, jaké to je, když je člověku sedm, tak prý: "Fajn. Dobře se bavim." Tak ať mu to vydrží.

Le 7 juin Raphaël célèbre son septième anniversaires et il a vraiment (eu) le meilleur gâteau. Quand je lui ai démandé "C'est comment avoir sept ans," il a dit: "Chouette. Je bien amuse." Donc beaucoup d'années amusants, Raph.
A nesmím zapomenout na Anet. Vše nejlepší jednadvacítko!
Et je ne peux pas oublier Anet. Joyeux anniversaire de vint-et-un an!

Bacha, ona jí ústřice / Attention, elle mange des huîtres

5. června 2011 v 0:13
Poprvé jsem ochutnala ústříce a přežila jsem to! Naservírovali mi taky slávky a musim říct, že mi dokonce i chutnaly. Chtěla bych toho napsat víc, ale nějak to ze mě neleze. Tak dobrou!


J'ai goûté premièrement des huîtres et oui, je l'ai survécu! Ils m'ont servi des moules aussi et je dois dire que c'était bon même. Je voudrais écrire plus de choses mais je ne peux pas réussir. Donc bonne nuit!

01/06

1. června 2011 v 13:39
Čas letí jak blázen a bere s sebou vše, co mu příjde do cesty - vlasy, zuby i břicha těhotných tet a dělá rýhy do obličejů, motá jazyk a oddaluje kamarády. Ovšem musím mu přiznat, že je hezčí, když jde vpřed než vzad a sluší mu to tak, jak je.


Le temps passe trop vite et il prend tous ce que traverse son chemin - des cheveux, des dents, des ventres des tantes enceintes et il fait des traces aux visages, il emmêle la langue et il fait des distances entre des amis. Cependant je dois déclarer qu'il est plus beau quand il vas de l'avant qu'en arrière et qu'il est plus joli tel qu'il est.

Île de Groix aneb Šlapej a nebul

29. května 2011 v 23:15
Zvratky v pytlíku, tuny písku s červenými pruhy, chuť stát se na půl dne trosečníkem, bezmoc při hledání cesty, házení ukrajiny do lián, zmutovaně maličcí zajíci, slané palačinky zajedené sladkými, bolavé všecko a pak už jen pozorování bublin v pívě. To všechno vás může potkat, až se vydáte na ostrov Île de Groix. Bonne chance, snad pak nebudete vidět týden modro-bílo-zeleně.

Desolée - je suis trop fatiguée pour le traduire.

Pátek / Vendredi

27. května 2011 v 14:12
Fotek z domova už bylo dost - slibuji, že se polepšim. O víkendu jedeme s Tatianou na ostrov Île de Groix, takže doufám, že slunce bude svítit a mraky potáhnou někam háje.

Il y a assez de photos de la maison - je promets que je vais m'amender. Pendant le week-end je vais avec Tatiana à l'Île de Groix donc j'espère qu'il fasse du soleil et que des nuages fichent le camp.
Nohy pod stolem - super název pro hospodu / Les pieds sous la table - super nom pour le pub.

Prádelna Svaté Brigitty / Le Lavoir Sainte Brigitte

23. května 2011 v 13:44
Tento týden končí škola, takže se všichni ještě víc usmívaj a navzájem se zdraví jak blázni. Nedostáváme úkoly, neztrácíme se v gramatice a jen si povídáme jak se kdo má a nemá. Annie nás vyškolila receptem na tradiční bretaňský koláč, který nám rovnou přinesla i s pomerančovým džusem a nepustila nás, dokud jsme ho všechen nesnědly - s tim nebyl žádný problém. Jinak se právě topim v knihách francouzské klasiky, ve kterých se nejvíc vyskytuje slovo "ctnost" a tu když hrdina ztratí, tak je to naprosto jasný - čeká ho rakev. Fotky jsou z Prádelny Sv. Brigitty (dost ironický název), která je odpoledne pařížským parčíkem, ve kterém studenti dlabají bagety a večer kouří cigarety a romnožují se. A taky musim napsat, že se včera narodila budoucí prezidentka a královna krásy Eliška!

L'école finit cette semaine donc tout le monde est plus souriant et tout le monde salute comme des fous. Nous n'avons aucuns dévoirs, nous ne sommes pas perdues dans la grammaire et nous bavardons seulement comment ça va et comment ça ne va pas. Annie nous a formés comment cuisiner le gâteau breton quel elle avait fait pour nous avec le jus d'orange et elle n'a pas voulu nous laisser partir jusqu'à ce que nous n'avions pas fini nos porcions - pas problème ça. Autrement je nage dans des livres du classique français dans lesquels le mot "une vertu" est le plus fréquent et quand le héro le perd c'est clair - il va crever. Les photos sont du Lavoir Sainte Brigitte (je trouve le nom assez ironique) qu'est le parc parisine pendant l'après-midi dans lequel des étudiants mangent leur bagettes et pendant la nuit ils y fument des cigarettes et ils s'y reproduisent. Et je dois écrire aussi qu'hier la futur présidente et la reine de beauté est née. Elle s'appelle Eliška!
 
 

Reklama