Paříž

Rue Crémieux

17. ledna 2012 v 22:58 | Autor: Kaya

V šedé čtvrti Gare de Lyon (Lyonského nádraží) obklíčené dálnicí a přeplněnou moderními činžáky se skrývá malá ulička, kterou při běhu na vlak či metro a nebo vinou nepozornosti a myšlenek na Monu Lisu, číšníka z Imprévu Café, croissant a kdo ví na co ještě, velmi snadno minete.
V Rue Crémieux se zastavil čas. Její obyvatele zahlédnete za záclonami jen letmo a když už zaslechnete bouchnutí dveří proříznoucí ticho, mésije i madam se rychle mihnou kolem vás, aniž by zaregistrovali vaši přítomnost. Barevné fasády, dveře hýřící všemi barvami, spoustu květináčů a stará kola na každém rohu bude mít na svědomí pravděpodobně parta zahrádkářů, přistěhovalců z Říma/Amsterdamu/Londýna či jiná skupinka lidí ověšená tajemstvím, kterému byste rádi přišli na kloub a stali se jedním z nich.
V zimě jakou Paříž prožívá v lednu se v Rue Crémieux prohání jen vítr. Až však příjde jaro a opře se do ni slunce, jsem si jistá, že místní vytáhnou z půdiček dlouhé stoly, roztáhnou na ně velké bílé ubrusy, na které budou padat drobečky z baget a kapky červeného vína. Pepé budou hrát šachy, memé pomlouvat sousedky, děti skákat panáka bez ájpodů, noutbuků, empétrojek a ájfonů a Rue Crémieux se ponese křik, švitoření, chrochtání a zpěv - zvuky francouzských slovíček.

Záplavy z 28. na 29. ledna 1910 - 1,75 m.Pro zobrazení mapky klikněte na Celý článek.

Musée de la Chasse et de la Nature

9. ledna 2012 v 14:52 | Autor: Kaya

Ať se jde Louvre bodnout. O těch nejlepších muzeích nemají turisté ani potuchy a hlídač vás v nich s největší ochotou osobně provede.
Název Muzeum lovu a přírody může zavánět představou nekonečných sálů bez míst k sezení či "kytka, kytka, zase kytka". Ve skutečnosti je to však místo o dvou patrech, na jejichž konci vám bude líto odejít. Sály jsou jak z královského žurnálu, zvířata budí dojem, že se každou chvíli probudí a o překvapení tu není nouze. Ať už prší, mrze (rozuměj je osm nad nulou) či si chcete odpočinout od front na Monu Lisu, toto muzeum je jasnou volbou.

Pro zobrazení mapky klikněte na Celý článek.

Shakespeare and Company

17. prosince 2011 v 23:16 | Autor: Kaya

Také vám je naprosto jasné, že pokud nemluvíte anglicky, jste vlastně němí? Snahu k ovládnutí Shakespearovy mluvy byste měli, ale nevíte, odkud začít? A co takhle právě u toho Williama?
Nedaleko Notre-Damu je mezi malými městskými domky nalepeno knihkupectví Shakespeare&Co. nabízející knihy psané pouze v angličtině. Atmosféra tohoto malého krámku narvaného knihami od podlahy ke stropu pohltí všechny knihofily i ty, kteří začali a skončili u Honzíkovy cesty. V přízemí proklouzněte davem nadšenců, ulovte nejsympatičtější kousek (na mysli mám knihu), vyšplhejte po schodech, uvelebte se pod oknem s výhledem na nejslavnější pařížskou katedrálu a lesson number one může začít. Až budete speakovat jako baby odkojené americkou hymnou, nezapomeňte, díky komu tak je, zastavte se u Šejkspíra a v horním patře mu nechte papírek se slovy díků.
Toto kouzelné místo s křivými policemi, pavučinami na starých lustrech, jakoby vystřižené z Harryho Pottera před několika dny opustil jeho zakladatel George Whitman. Proto ty svíčky a květiny před vchodem. Thank you, mister.Pro zobrazení mapky a kontaktů klikněte na Celý článek.

Musée d'Orsay

12. prosince 2011 v 13:01 | Autor: Kaya

Několik fotek z Musée d'Orsay i přes zákaz focení.

Ce que c'est beau la Seine

11. prosince 2011 v 19:01 | Autor: Kaya


... Ce que c'est beau la Seine
C'est beau les quais
Dit-elle parfois...Díky Merci

10. prosince 2011 v 19:27 | Autor: Kaya


Merci je odteď jedním z mých nej obchodů. Není to ale obchod, natož krám, jen tak ledajaký. Prodává totiž pouze dyzajnové kousky hodící se do šatníku, kuchyně, obývacího pokoje a pracovny od návrhářů z celého světa. To nejhlavnější však je, že výtěžek z prodeje je určen pro chudé děti žijící v Madagaskaru.
Pokud se však nechystáte nic nakupovat ani ničím přispět, můžete si Merci projít jen na čumindu. Boty z papíru, igelitové vázy, hrnečky s tabulí a křídou, bábovky ve tvaru celého lesa, to se prostě nechá vidět.
Co nejdříve se tam vrátím pro dřevěný příbor ve stylu Ludvíka XIV. a jednou bude můj i set s razítky. Pak se vám pochlubím!

"Luxus není radost, to radost je luxus."


Pro zobrazení mapky a kontaktů klikněte na Celý článek.

Place de la Concorde

8. prosince 2011 v 21:20 | Autor: Kaya

Za revoluce se tu sekaly hlavy, teď tu Francouzi-šílení-řidiči sráží turisty-šílené-chodce na dvoufázových přechodech. Ráno se ale masakry nekonají, návštěvníci metropole vyspávají kocovinu z Les Deux Magots a do odpolední špičky je ještě daleko.
A vy se můžete rozhlížet na všechny strany - támhle Kráská z železa, támhle nekonečná Elyzejská pole, do plic ranní smog, slunce, co občas ani nevýjde a ... ta Paříž má stejně něco do sebe!

Place de la République

6. prosince 2011 v 21:09 | Autor: Kaya


Béatrice Martin (Coeur de Pirate) bude mít ve čtvrtek koncert v pařížském Bataclanu. Kdyby má šrajtofle byla jen o něco těžší, měla bych už koupený lístek do první linie. Tak, snad někdy příště... na Náměstí republiky.


Vánoce jsou tady

4. prosince 2011 v 18:48 | Autor: Kaya


Sníh je ještě někde nahoře, vánoční stromeček to bude mít spočítané až příští týden a dárky nejsou ještě zdaleka nakoupeny, ale pro mě jsou už Vánoce v plném proudu. Tak si chodím po vánočních trzích a rujnuju šrajtofli.

Musée du Petit Palais

3. prosince 2011 v 22:50 | Autor: Kaya


První okénka v adventních kalendářích otevřena a venku začíná pořádně přituhovat. Ještě, že je Paříž plná malých koutů (rozumějte muzeí a galerií), do kterých se lze schovat (a fyzicky se oddělat).


 
 

Reklama